Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Nové PZ796 Andělský pivovar...

Andělský pivovar vybudovali v Lidické ulici č. 30 blízko Anděla na Smíchově v roce 2018 a otevřeli v lednu 2019. Varna stojí u okna hned vedle úzkého vstupu, za nímž je úzká místnost s pultíkem „na stojáka“ proti výčepu a pár stolků pro dva podél zdi. Každý chodec, který se před výlohou zastaví, hned ví, že tady je mini pivovar.

Ovšem v tom celkem malém prostoru jsou také schody vedoucí dolů do restaurace s přiznaným sklepním prostorem – cihly, dlažba a klenutý strop. Vkusně zařízený prostor pojme až 120 hostů. Je zde také umístěný zbytek moderní pivovarské technologie, druhý výčep a prostorné sociální zařízení.

Z horní místnosti – výčepu – se vchází zadními dveřmi do prostorné stíněné zahrádky ve dvoře. Na zahrádku lze přijít i vjezdem rovnou z ulice. Malou nevýhodou mini pivovaru je docela velký hluk rušné silnice, kde je kromě téměř nepřetržitého provozu tramvají také častá trasa sanitek.

První pivo, které vám představím, je ležák Andělská 11°, která se však vaří v severočeském Frýdlantu. Andělský pivovar totiž nemá dostatečnou kapacitu díky velké výtoči ležáku. Andělská jedenáctka má zlatou, lehce zakalenou barvu a sladovou, lehce zemitou vůni. Je to klasický ležák vařený z českého sladu, hořkost 35 IBU, barva 10 EBC, obsah alkoholu 4,5 % obj. V září 2021 byl 0,5 l chutného, i když dost syceného ležáku, kterému rychle spadla pěna, za 52 korun (2020 stál 48 Kč).

Ve stálé nabídce jsou dva svrchně kvašené speciály, které připravuje sládek Adam Roudnický přímo u Anděla. Prvním je polotmavá třináctka, přezdívaná dámské pití nebo také pivo na pleť a klouby, neboť v tisíci litrech piva je rozpuštěno pět kilo kolagenu. Odtud i název Kolagen 13° – polotmavý speciál ALE s přidaným karamelovým sladem a za studena použitým chmelem Cascade, který přidává k základní hořkosti českých chmelů i květinové a citrusové aroma. Pivo má vysokou pitelnost, ovšem sklenice 0,4 l stojí 72 korun (2020 za 64 Kč). Hořkost 22 IBU, barva 41 EBC, alkohol 5,3 % obj.

Druhým speciálem je IPA 14° zlatavé barvy, s větším podílem zbytkového extraktu, která se zrodila v lednu 2019. Po napití je cítit okamžitý nástup hořkosti, která v ústech setrvá i dlouho po napití. Tato IPA má díky kombinaci chmelů Chinook, Simcoe a Mosaic aroma zemité, borovicové až po tropické ovoce, broskve, citrusy a bylinné tóny. Žádnou borovici jsem necítila, ale příjemnou hořkost a jemné citrusy ano. IPA stála 65 Kč za 0,4 l (2020 58 Kč). Hořkost 69 IBU, barva 10 EBC, alkohol 5,39 % obj.

Čtvrtým pivem, které jsem ochutnala, byl letní speciál Grep Ale 9°. Pivo roku 2020 pro cyklisty, běžce a fanoušky lehkých piv stojí 79 korun za 0,4 l. No, takové množství sladké limonády za tolik peněz jsem si na závěr snad ani nezasloužila.

Sládek Adam Roudnický rád připravuje různá bylinná piva, od roku 2019 i ve vlastním létajícím pivovaru Skylon brewey.

Čepovat pivo umí i servírky. Na výčepní stolici jsou připravené sklenice naplněné studenou vodou. Obsluha je příjemná, včetně výčepního Michala Zemánka, od kterého jsem dostala andělské rohy, které vsazují do opěradel židlí. Zkrátka, je vidět, že o „svůj“ mini pivovar pečují všichni zaměstnanci.

Jídlo stojí okolo tří stovek, v poledním menu je za polovic. Nejlevnější deseti dekový utopenec stojí 115 Kč. V poledne na zahrádce obědvalo docela dost lidí, takže asi vaří dobře. V době státem zavřených hospod zakoupili „petkovačku“ a díky prodeji z okénka se udrželi nad hranicí krachu. Při otevřené restauraci ale polyethylentereftalátové láhve neplní. PZ796 Andělský pivovar – nové pivní zastavení – určitě stojí za návštěvu.

Připravujeme

  • PS194
    Výprava za Jestřábem
    Startuje za 19 hodin 4 min
  • PL038
    Prahou zmizelou aneb Výroční schůze P...
    Startuje za 1 měsíc 2 dny