Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Nové PZ856 Pivovar Beránek...

Pivovar Beránek se nachází v Královéhradeckém kraji v obci Stěžery, jen 4 km východně od krajského města Hradec Králové. Pivovar je umístěn v kulturní památce Harrachovského Špejcharu z roku 1737. Tento špejchar poslední dobou chátral. Až v roce byl velice vkusně opraven a v jeho prostorách byl otevřen pivovar Beránek, kde sládkem je Ivan Chramosil, který dlouhá léta vařil pivo v pražském pivovaru U Fleků.

Zajímavostmi této památky jsou krásné barokní schodiště a vyřezávané dubové sloupy z doby před více než 500 lety, tedy jen chvíli poté co Johann Gutenberg začal tisknout první knihy. Při stavbě špýcharu bylo použito cca 500 m3 ručně tesané trámoviny a 1600 m2 ručně řezaných fošen na podlahu o tloušťce 5 cm. Podlaha s nosnými trámy byla spojena 15 000 kovanými hřebíky – část z nich můžete vidět v restauraci. Pro umístění nové technologie pivovaru bylo při rekonstrukci nutné snížit podlahu o jeden metr. Dubové trámy v přízemí ustoupily nové technologii, aby byly následně vráceny do původní výšky v podobě stolů, také podlahové fošny byly použity na interiér restaurace, toalet a přednáškového sálu.

Varny se nachází v odděleném prostoru, ale z restaurace je na ně vidět přes sklo. Pivovar má varnu o kapacitě 22 hektolitrů, roční výstav je cca 2500 hektolitrů. Pivovar nevyužívá otevřené spilky z důvodu velkého množství ovocných sadů v okolí a tím i nebezpečí kontaminace divokými kvasinkami. V ležáckém sklepě je šest CK tanků (4x 40hl, 2x 20hl) a tři přetlačné tanky.

Pivovar vaří spíše spodně kvašená piva, sortiment je tedy poněkud konzervativní. Nejlehčím pivem je světlá desítka Jehně, která se vaří na léto. Dále následuje Ovečka – světlá jedenáctka. Nemůže samozřejmě také chybět světlá dvanáctka a tou je Beran a posledním pivem ze stálého sortimentu je Černá ovce. V průběhu roku je možné ochutnat i nějaký ten speciál, který je vařen příležitostně. V době naší návštěvy byla možnost ochutnat Ovečku 11, Berana 12, Černou ovci 14, Polotmavý speciál 14 a Beerštejn 16.

Ovečka 11 je spodně kvašený světlý ležák, který má příjemně chmelové aroma, jemnou hořkost a plnou chuť. Cena 39,- za 0,5l.

Beran 12 je světlý ležák Plzeňského typu se zlatavou až jantarovou barvou. Pivo má příjemnou plnou chuť s výraznou hořkostí. Cena 40,- za 0,5l.

Černá ovce 14 je tmavý spodně kvašené pivo vařené z pěti druhů sladů. Chuť je lehce karamelová, se středním řízem a jemnou hořkostí. Cena 42,- za 0,4l.

Beeštajn 16 je spodně kvašené polotmavé pivo, které dozrávalo v dřevěných sudech po rumu Diplomatico. Pivo bylo velice zajímavé. V chuti i vůni byl rum cítit a rozhodně stálo za ochutnání. Cena 50,- za 0,4l.

Pivovar je nově v Pivní stopě jako samostatné pivní zastavení (PZ856). Jeho návštěvu rozhodně doporučujeme.

Připravujeme

  • SH059
    59. stopařská hospoda
    Startuje: 25.04.2024 - 18:00
  • PL052
    X. stopařský kemp
    Startuje: 07.06.2024 - 16:00