Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Výlet do Minipivovaru Sobíňov

Sobíňov je obec v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Žije zde 721 obyvatel a mají tu pivovar. Pivovárek založil v srpnu 2019 ve své chalupě majitel a zároveň sládek Ivan Zvolánek a do znaku si dal kohouta.

Tento minipivovar jsme společně navštívili 10.9.2022 v rámci pivního kempu "Stopaři kulatého stolu".

První uvařené pivo musel vylít, protože se nedalo pít. Teď už je však vyučený číšník ze Sobíňova zkušeným pivovarníkem. Měl pár receptů po babičce, která vařit domácí pivo uměla, to totiž patřilo dříve na vsi k dovednostem každé dobré hospodyně.

O tom, že si zlatavý mok začne pan Zvolánek vařit doma, se rozhodl, když šel po práci na pivo a to mu nechutnalo. A tak začal proměňovat svoji garáž v minipivovar a prostory za domem v hospůdku.

Recepty po babičce ale přestaly stačit, inspiraci tedy hledal na internetu a poté i při osobních návštěvách různých jiných minipivovarů. Najít ten svůj pravý recept ale nebylo jednoduché. Musel si také opatřit i odpovídající technologii a hlavně suroviny. Slad kupoval v Hlinsku, ale když zjistili, že nevaří jen pro sebe, zařadili ho mezi nekalé konkurenty, tak sládek Ivan musel hledat jiné zdroje.

Pivo pana Zvolánka si postupně našlo cestu i k místním, a to přesto, že podmínky, ve kterých ho vaří, jsou takřka bojové. Některé nádoby připomínají prádelní hrnce, jiné zase kotle, ve kterých se vaří knedlíky ve školní jídelně. Podle Zvolánka, který si varnu sestrojil prakticky sám, nezáleží na tom, jak drahou techniku má pivovarník k dispozici, ale s jakou láskou se vaření věnuje.

Tu svoji recepturu musel ladit a jako všechno, i pivo si vyžaduje čas. Začíná vařit třeba ve dvě hodiny ráno, pomáhá mu manželka. Bez její pomoci a podpory by to nešlo. Celý proces ke chvíli, kdy se pivo může pít, trvá šest týdnů.

Dnes ve svém minipivovaru vyrábí majitel a sládek v jednom celkem čtyři druhy piva – světlou dvanáctku a jedenáctku, polotmavou třináctku a černou dvanáctku. Do experimentů s ochuceným pivem se ale nepouští, chlapi by to nepili. Zdroj: Jindřichohradecký Deník.

Při naší návštěvě jsme mohli ochutnat jen světlou desítku a dvanáctku. Dvanáctka, někdy též zvaná Kohout, má barvu sytě zlatou, bílá a hustá pěna pěkně drží. Chuť je vyvážená, harmonicky se napojuje silná chmelová hořkost. Mírnější říz podporuje pitelnost. Nevím tedy, jak v Sobíňově vyladili ostatní piva, ale světlá dvanáctka byla dobrá – podařený ležák za vstřícnou cenu.

Minipivovar Sobíňov najdete v Pivní stopě jako samostatné pivní zastavení PZ865.

Připravujeme

  • SH059
    59. stopařská hospoda
    Startuje: 25.04.2024 - 18:00
  • PL052
    X. stopařský kemp
    Startuje: 07.06.2024 - 16:00