Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Vyhodnocení PL045 Štamgasti Žižkova a Výroční schůze PS2022

První letošní společný výlet, který předcházel již tradičně výroční schůzi Pivní stopy, jsme strávili na pražském Žižkově. Podobně jako vloni jsme se zaměřili na "Prahu zmizelou" a pomocí dobových fotografií jsme hledali dávno i nedávno zaniklé žižkovské hospody a zákoutí. Zároveň jsme si připomněli některé ze "Žižkovských štamgastů", tedy osobnosti, které jsou či byly nějak spojené s touto pražskou čtvrtí. A opět, podobně jako vloni, si mohl každý z nás nachystat krátký referátek (pepin poctivě měřil určené 3 minuty :-D) a následný kvízek o vybrané osobnosti. Za krásné referáty děkujeme.

Sešli jsme se úderem desáté hodiny na Floře (v místech zmizelého hostince U Flory) v počtu 17-ti stopařů. Jmenovitě Tukky, Mokosh, pepin, Mára pivoplaz, Pudl, Psycho, Luciferka, Zuzana, ibišek, Sova, Nesty, Maple, Mydli, Jarka, xradekc, František K. a samozřejmě Zdenička. Posléze se k nám připojili opozdilci (jako vloni) Rudík s Ivankou.

Náš původní záměr, tedy že u každé zmizelé hospody bude zároveň přednesen referát některé z osobností, která tam teoreticky mohla být štamgastem, vzal za své ještě před zahájením výletu. Prakticky neustále bychom blokovali chodníky, a tak jsme se vždy zastavili až na místech, kde stání naší skupiny bylo bez problému.

Následuje stručný a rychlý popis trasy výletu jak proběhl (za nepřesnosti se předem omlouvám): takže od hostince U Flory jsme se přesunuli kolem restaurace Na Třemošné k zahradní restauraci U Zeleného stromu. Zde jsme si vyslechli první z referátů a to o Jaroslavu Foglarovi a S. K. Neumannovi. Dále jsme šli kolem hostince Na Smetance a zastavili se u restaurace Orlík, kde jsme vyslechli referát o Davidu Matáskovi. Poté, prakticky během (kvůli několika plným měchýřům) a bez referátů, jsme minuli hostince Na Schůdkách, Nad Kostelem, U Pupkounů a U Pošty. V půl dvanácté jsme tak v pohodě zasedli do restaurace U Mariánského obrazu, kde jsme poobědvali a zkonzumovali několik plzeňských prazdrojů. Také jsme zde vyslechli referáty o Yvonne Přenosilové a Jaroslavu Uhlířovi.

Po chutném obědě jsme prošli vycházkovým tempem kolem restaurací U Koleje, Katolické besedy, U Smrčků, U Tábority a Pekla. Ulicí Seifertovou jsme sešli do parku před hřiště Viktorie Žižkov (těsně předtím nás opustil Mydli s Rudíkem), kde jsme se z referátů dozvěděli něco nového o Luďkovi Sobotovi, Toyen a Jaroslavu Seifertovi. Dále jsme pokračovali kolem usedlosti Komotovka, kde proběhl referát o Vladimíru Neffovi. Cyklostezkou pod zahradní restaurací Pod Vítkovem jsme došli až k hospodě U Vystřelenýho oka a následně k restauraci Na Šumavě, kde jsme po krátkém občerstvení vyslechli referáty o Jaroslavu Haškovi, Frantovi Sauerovi a Vladimíru Boudníkovi (zároveň se k nám připojili zpět oba odpadlíci). Dále kolem hospod U Štítného, U Hradu Rabí, usedlosti Bezovka, hospody U Žižky jsme došli do restaurace U Slovanské lípy, kde proběhla krátká občerstvovací zastávka. Jelikož se začínalo stmívat, už jsme jen minuli hostinec Na Velitelství a došli do cílové restaurace Na Valkovně, kde byl objednán salonek pro následující výroční schůzi PS.

Salonek nám však byl odepřen (prý kvůli nějaké větší akci) a tak jsme byli usazeni ke sraženým stolům do lokálu. Naštěstí se zanedlouho restaurace skoro vyprázdnila a tak jsme mohli vyslechnout další referáty, a to o Karlu Hartigovi, Karlu Heřmánkovi, Jaroslavu Marvanovi, Vlastovi Burianovi, Miroslavu Ondříčkovi, Mileně Jesenské a Jaroslavu Ježkovi. Po chutné večeři, několika pivech a příchodu Clifforda jsme vyhlásili výsledky soutěže při dnešním výletě. Knihu "Žižkov - svéráz pavlačí a strmých ulic" získala Zuzana. Ta však už tuto knihu ve své knihovně má, a tak ji přenechala, teď si nemohu vzpomenout komu, asi mně. Zuzano, ještě jednou díky.

Vyhlášením výsledků soutěže skončil výlet, a my jsme se mohli směle pustit do Výroční schůze Pivní stopy za rok 2022. Kategorie rekrutér a nováček roku jsme letos ocenit nemohli, jelikož žádný nový stopař v naší soutěži nepřibyl.

Otvírákem roku 2022, tedy stopařem, který opakovaně navštíví nejvíc pivních zastavení, se stala Zuzana, která za minulý rok navštívila 103 pivních zastavení. Druhý byl Psycho (82 PZ) a třetí Pudl (57 PZ).

Nejlepším autorem roku 2022 se s PS202 Obecná škola stala Zuzana.

Štamgastem roku 2022, za nejvíce nasbíraných korunek v minulém roce, se stala Zuzana s výkonem 17477 korunek. Druhý byl pepin (15148 korunek) a třetí Psycho (15053 korunek).

A trofeje nejcennější. Po prvním kole nebylo jasno o třetím postupujícím a tak nejdříve přišlo na řadu mezikolo mezi Psychem a ibiškem. Z toho postoupil Psycho. Mezi tři nejlepší stopaře tak byli zvoleni Psycho, Pudl a pepin. Mezi těmito třemi jste rozhodli, že Stopařem roku 2022 se stal pepin. Všem oceněným gratulujeme.

Víc jsme toho za tento večer nestihli, dvě soutěže, které jsem měl ještě připraveny, tak putují do šuplíku a doufám, že si je zahrajeme někdy jindy.

Přátelé, kamarádi, děkujeme všem za účast na akci, děkujeme za pohodovou a bezproblémovou atmosféru, kterou jsme společně vytvořili. Opět jsme dokázali (píšu to každý rok), že jsme banda, která nezkazí žádnou legraci a tyto akce jsou pravým relaxem od všedních dnů. Ještě jednou děkujeme, znovu přejeme v novém roce hodně zdraví, štěstí a lásky a hlavně spoustu takových dní s Pivní stopou.

Závěrem děkuji pepinovi, za nápady, přípravu a pomoc s realizací této akce.

Fotky z akce můžete najít v naší Galerii.

Společnými silami sepsali Tukky a Mokosh

Připravujeme

  • PL052
    X. stopařský kemp
    Startuje: 07.06.2024 - 16:00