Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Pivovar Řeporyje a Staňkův rukodělný pivovar Třebonice

Při lednovém výletu se stopaři jsme navštívili, za hustého sněžení, dva pivovary v okrajových částí Prahy - a to v Řeporyjích a Třebonicích.

Pivovar Řeporyje zahájil provoz v červnu 2018. Pivovarská restaurace je rozdělena do dvou částí. Ve vrchní části najdete podlouhlý bar a moderní prostředí. V dolní části je velká pizza pec a dýchne na Vás duch pivnice. Odtud je vidět do samotného pivovaru i velkého sálu. Od jara do podzimu můžete také posedět na zastíněné terase.

Zkušený hlavní sládek a majitel Tomáš Mikulica vařil pivo od roku 1994 v Chýni u Prahy. Kromě toho „zajížděl“ pivovary i jinde v Čechách. V Řeporyjích je jeho prodlouženou rukou sládková Tamara Dolníčková, absolventka potravinářství na Mendelově zemědělské univerzitě v Brně. Její práci lze několikrát týdně sledovat prosklenou stěnou varny. Volnou kapacitu pivovaru poskytují kolegům – svá piva tu občas vaří David Staněk z nedalekých Třebonic, ale také létající pivovar Hangár nebo Loď Pivovar.

Pro šest píp na výčepu chtějí mít stále čtyři základní druhy piva a dva speciály, které budou měnit podle ročního období nebo svátků. Světlé desítce a dvanáctce tak dělá společnost polotmavá dvanáctka, světlá čtrnáctka a vždy dva speciály. Menu pivovarské české klasické kuchyně doplňují speciality k pivu.

V době naší návštěvy jsme ochutnali světlou výčepní desítku Vilda (EPM 10°, ABV 3,2 %, IBU 30, za 0,5 l 42 Kč). Zlatá barva, lehce zakalené. Pěkná světlá pěna, dobře drží. Vůně a chuť sladová, lehce bylinná a máslová. Střední až nižší říz, střední plnost těla. Hořkost je lehká až střední, doznívání delší, sladové, máslové, lehce chmelově kořenité, trochu libečkové. Osobitá, hůře pitelná desítka.

Světlý ležák 12° Prefunda (EPM 12°, ABV 4,2 %, IBU 36, za 0,5 l 50 Kč). Barva zlatá, téměř čiré. Pěkná hustá stabilní pěna. Vůně a chuť sladová, s lehce vyšší hořkostí a bylinně, kořenitě chmelovými tóny a zeleninovými tóny. Doznívání je sladové, kořenité, bylinné, zemité, lehce zeleninové. Nijak úžasné pivo, ale pít se celkem dá.

Dále na čepu: 12° polotmavý ležák (EPM 12°, IBU 30, 0,5 l průměrného piva za 50 Kč) a 14° tmavý speciál (5 % – průměrné pivo za 52 Kč). Dále je ještě na čepu Plzeňský Prazdroj.

Staňkův rukodělný pivovárek Třebonice založil pan majitel a sládek v jedné osobě Jakub Staněk ve statku v roce 2010. Vaří hlavně pivní speciály, výstav asi 150 hl. A vaří také moc dobré buřty na pivu.

Do lokálu se vchází nenápadnými dveřmi v koutě dvora, chodbou do obýváku, dál kolem sedačky do lokálu – čisté místnosti s několika stoly a stěnami oblepenými pivními etiketami. V letním období je tu pěkná zahrádka i s držáky na kola. Před návštěvou je dobré si ověřit otevírací dobu, která je po většinu roku v pátek až neděli v podvečerních hodinách

Za naší návštěvy byla na čepu 11° Kellermeister, 12° Starej Procházka, 13° Montezuma a 14° Bohatýr. Něco jsem popila a pojedla a při placení zjistila, že peněženka je téměř prázdná. Pan Staněk mávnul rukou a napsal mi číslo účtu, ať útratu pošlu bankovním převodem. Na moje udivené obličeje mi v klidu odpověděl, že mu zatím nikdo z hostů nic nedluží.

Pivovar je vyhlášený svou různorodostí piv a častým experimentováním nových chutí. Za dobu své existence uvařil už více než 100 druhů piv, z nichž zhruba polovina je už ustálených a průběžně se obměňují nejprve v hrncích, sudech a nakonec na čepu.

Návštěvu Staňkova pivovárku můžu všem vřele doporučit, možná i návštěvu Řeporyjského pivovaru, když budete mít štěstí na obsluhu, což nebyl náš případ.

Oba pivovary najdete na našem webu jako samostatné pivní zastavení, Řeporyjský pivovar pod číslem PZ867, a Staňkův rukodělný pivovárek Třebonice pod číslem PZ868.

Pro Pivní stopu sepsala Maple, s laskavým souhlasem autorky poupravil a zkrátil Tukky.

Připravujeme

  • SH059
    59. stopařská hospoda
    Startuje: 25.04.2024 - 18:00
  • PL052
    X. stopařský kemp
    Startuje: 07.06.2024 - 16:00