Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Pivovar Mikuláš

Z údajné poptávky Malostraňáků vznikla myšlenka, která se po pár letech stala skutečností a tak na podzim roku 2022 založil zdejší starousedlík Miloslav Fučík První řemeslný pivovar na Malé Straně.
Varny s celým příslušenstvím pivovaru i přilehlá hospůdka sídlí v přízemí Vrtbovského paláce, jen pár kroků od vchodu, kde se dá projít do jedné z nejkrásnějších zahrad v Praze. Název pivovaru má spojitost se zasvěcením nedalekého barokního chrámu Sv. Mikuláše.

Majiteli nikdo z místních neřekne jinak než Slávečku. Nebo Krkovičko, protože na začátku 90. let se společníkem založili řeznictví Masný krám, který je jen pár kroků odtud, hned za rohem v ulici Tržiště, kam pro dobroty a vlídné slovo pravidelně chodí především místní lidé.

Pivovar má 500 litrovou varnu a denně může uvařit dvě várky piva a stočit do ležáckého sklepa, který pojme cca 8000 litrů piva (prý zatím). Zařízení pivovaru pochází ze zrušeného pivovaru Boršov.

V aktuální nabídce autentických piv lze nalézt spodně kvašený ležák plzeňského typu, kvasnicové, Stout, Pale i pivo bavorského typu od sládka Mikyho.
SLAVOVAR – EPM-10,9%, ABV-4,5%, IBU 35, 0,5 l za 57 Kč
Spodně kvašený ležák plzeňského typu. Přes sto let stará receptura vařená z Kounického sladu a směsi žateckých chmelů. Minimálně pět týdnů v ležáckém sklepě. Nefiltrované
KVASNICOVÁ MLHA – EPM-11 %, ABV-4,2%, IBU 24, 0,4 l za 49 Kč
Spodně kvašené pivo s obsahem kvasnicové sedliny. Kvasnicovou mlhu vaříme dvakrát do roka.
KRACHERL – EPM-11,7%, ABV-4,7%, IBU 39, 0,5 l za 63 Kč
Spodně kvašené pivo bavorského typu s jiskřivou granátovou barvou. Vyráběné speciálně z praženého bamberského sladu a kounického sladu, chmelu z Žatce a spodních kvasnic.
DU-GRIAN – EPM-13,1%, ABV-5,4%, IBU 42, 0,4 l za 74 Kč
Tmavé pivo typu Stout vyráběné z praženého sladu, chmelu, vody a svrchních pivovarských kvasnic. Charakterizováno hustou pěnou, tmavou až černou barvou a přichutí po praženém sladu, kávě a hořké čokoládě.
WEALLIAN – EPM 14,4%, ABV-6,1%, IBU28, 0,4 l za 74 Kč
Světlé pivo typu Pale, ale vyráběné ze světlých sladů, chmelu, vody a svrchních pivovarských kvasnic. Vyznačuje se vysokou hořkostí, ovocnou (citrusové plody) a kořeněnou příchutí (pelyněk).
SPECIÁL – 0,4 l za 65 Kč
Každý měsíc jiný speciál od sládka Mikyho.

první Malostranský řemeslný pivovar
Karmelitská 373/25, 118 00 Praha 1 - Malá Strana
Otevírací doba: PO-ČT 12-23, PÁ-SO 12-00, NE 12-22
https://www.pivovarmikulas.cz
https://www.facebook.com/pivovarmikulas