Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Parostrojní pivovar Lobeč

Druhým pivovarem PL „Kde se pivo vaří 2“ byl Parostrojní pivovar Lobeč, navštívený v červnu 2023. Pivovar byl založen před rokem 1586, kdy se datuje první písemná zmínka
- kdy ho Jindřich Lobečský z Lobče prodává své sestřenici Bohunce Kelblové z Geyzinku.

Po stavovském povstání získává pivovar jako spoustu dalšího majetku Albrecht z Valdštejna. V roce 1631 vyprodukoval 19 várek po 20 sudech a náležely k němu tři hospody a devět krčem.
V roce 1878 dostává do správy sládek Bohuslav Keller, který pivovar zmodernizoval a zvýšil výstav až na 3 000 hl ročně. V roce 1891 pivovar koupil JUDr. Rudolf Cicvárek, právník a poslanec zemského sněmu, který investoval do přestavby a modernizace pivovaru na parostrojní provoz s varnou na 60 hl piva a roční produkcí 10 000 hl.
V roce 1903 kdy pivovar upadá a zadlužuje se, dostává se k vedení sládek Josef Tománek. Pivovar zažívá zlaté časy, výstav se vrací na 10 000 hl. Od roku 1911 získává pivovar také koncesi k výrobě sodovky a limonád. Dnes se zde na jeho počest vaří speciální 13° Jantarový ležák Tománek.

První světová válka se na pivovaru podepsala. Nedostatek surovin a růst cen snížil výrobu na pouhou desetinu. Bez dodávky ječmene si sládek vypomáhal, jak se dalo. Přidával rýži, cukrovku, dokonce i trávu pejřavu. V roce 1918 se na frontu dostává i Josef Tománek. Ani po válce se mu již nepodařilo vrátit pivovaru lesk a jeho odchodem v roce 1921 nastalo období prodělků, až musel být provoz v roce 1925 přerušen a společníci hledali kupce.

V roce 1927 byl pivovar prodán konkurenci a Společenský pivovar v Podkováni si zajistil dominantní pozici v kraji. Konkurenční pivovar se o Lobeč nestaral a ve 30. letech výstav spadl až na pouhých 3 500 hl. V roce 1943 byl pivovar uzavřen.
Bývalý pivovar zakoupili v roce 2007 architekti Jana a Pavel Prouzovi, od roku 2009
započaly stavební práce a od roku 2015 byla obnovena výroba piva.

Dnes zde můžete ochutnat tradiční česká piva - Světlý ležák 11°, Jantarový premium ležák 13° Tománek, německá piva - Světlé výčepní Keller 9°...

ale i speciály typu IPA, APA, Stout, Belgická trappistická piva typu Dubbel a Tripel, ale i Lambická a mnoho dalších...

Po celodenním výletu vláčkem KŽC, se spoustou piva a nových vědomostí jsme se mohli vydat na cestu domů.