Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Pivovar Kotouč

Třetím pivovarem PL „Kde se pivo vaří 3" byl Pivovar Kotouč v České Kamenici, navštívený při červnovém jubilejním X. stopařském kempu - "Na divokém Západě".

Pivovar se nachází v památkově chráněném objektu města Česká Kamenice s dlouholetou tradicí vaření piva. Byl založen roku 1640 Janem Oktaviánem Kinským. Spadal pod správu blízkého zámku a velmi rychle se rozšiřoval. V 18. století opakovaně vyhořel, současná podoba pivovaru pochází z druhé poloviny 19. století, kdy také vznikl hvozd postavený v novogotickém stylu. V 70. letech 19. století úpravou pohonu na parostrojní výrazně vzrostl výstav, který byl přibližně 30 000 hl ročně. Rodu Kinských pivovar patřil až do roku 1945, kdy byl znárodněn a posléze začleněn pod n.p. Severočeské pivovary. Vaření piva však netrvalo dlouho a již roku 1951 byla výroba ukončena. V 50. letech 20. století byl využíván zemědělci jako sklad obilí.

Od roku 2003 je v objektu provozována palírna a moštárna. V roce 2011 pivovar zakoupil současný majitel pan Jan Kotouč, který vás po objektu i sám rád provede. V letech 2013-2015 prošel pivovar rekonstrukcí a do historického areálu se po dlouhé době opět navrátila vůně piva. Kamenická piva si můžete vychutnat přímo v pivovarské hospodě, která je součástí areálu.

V pivovaru se vaří tradiční oblíbená piva i speciály - tradiční Kamenický Dukát 10°, Kamenický Zlaťák 11° a Kamenická Podkova 12° - názvy jsou odvozeny od místních pověstí Trpaslíci na Jehle, Uhlíř a poklad a O podkově na českokamenickém náměstí. Dále můžete ochutnat speciály jako je Kamenická Kaple medová 14°, Kamenický Mnich polotmavá 13°, Kamenický Granát polotmavá 18° nebo třeba Kamenický Rytíř tmavá 12°. Tato piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, chmelena žateckým chmelem a vařena z humnového sladu ze sladovny v Benešově. Od roku 2018 se zde vaří i piva svrchně kvašená jako je Kamenická IPA 10°, Red IPA Kamenický Granát 18° nebo Amber Ale Kamenický Jantar 13°.

Tak přijďte pobejt, je to opravdu zážitek a dej bůh štěstí...