Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

Nové PZ807 Domácí pivovárek Velký Rybník...

Domácí pivovárek Velký Rybník se nachází ve stejnojmenné obci Velký Rybník. Jedná se o obec mezi Karlovými Vary a Ostrovem. Pivovar založili manželé Vorlovi v roce 2005 (byl to jeden z prvních pivovarů v Karlovarském kraji). Od roku 1990 již provozovali hospůdku U Hastrmana a založení pivovaru byl logický krok pro nalákání dalších hostů. Sládkem je Luboš Vorel a jeho ženu Marii najdeme za výčepem.

Pivovarská hospůdka U Hastrmana je velice příjemná. Interiér je obložen dřevem a k vidění je zde mnoho diplomů z degustačních soutěží. Ceny zde mají opravdu lidové. Ceny piva za 0,5l jsou od 32,- Kč po 48,- Kč. Například spodně kvašená Jedenáctka stojí krásných 34,- Kč. K jídlu se také něco najde – např. utopenci, smažené bramborové lupínky, Hastrmanské kapří hranolky či vepřové koleno. V létě mají i hotovky a polévku.

Za 16 let již uvařili více než 100 druhů piv. Na čepu bývá většinou 9 druhů. Mezi stálice patří 5 druhů, a to Jedenáctka (světlý ležák), Hořký ležák (světlý ležák), Sklepní pivo (polotmavé spodně kvašené ochucené dubovou kůrou), Staročeské bílé pivo (pšeničné) a Temno (tmavé pivo bavorského stylu). V době mé návštěvy měli na čepu ještě Aloe Bier (výčepní pivo smíchané s limonádou aloe vera), Aloe weizen (pšeničné pivo smíchané s limonádou aloe vera), Retro Dvanáctku (světlý spodně kvašený ležák ochucený dubovou kůrou k napodobení chuti, kterou pivo získá při zrání v dubových sudech) a U.S.-IPA Bledá tvář (svrchně kvašená IPA).

Rád bych vám představil pár místních piv. Všechna piva jsou samozřejmě nefiltrovaná a nepasterizovaná. Jedenáctka – spodně kvašený ležák z plzeňského sladu a žateckého chmele, obsah alkoholu 4,4%. Krásně pitelný ležák, který byl tak akorát hořký a dal by se u něj strávit celý večer. Cena je 34,- Kč.

Temno – bavorský Schvarzbier, tmavé pivo s obsahem alkoholu 5,4%. Pivo černé jako noc, krásně hořké a chutná po kávě. Cena je 42,- Kč.

U.S.- IPA Bledá tvář – svrchně kvašené pivo, India pale ale, obsah alkoholu 5,8%. K výrobě byly použity americké chmely a 4 druhy sladu. Uvítal bych, kdyby bylo ještě trošku více hořké, ale chuťově moc dobré. Cena je 40,- Kč za 0,4l.

V pivovaru jsem byl již několikrát a vždy velmi spokojen. Jediná piva, co mě nelákají, jsou míchaná s limonádou Aloe vera. Ale v létě na cyklovýletě si dokážu představit jejich ochutnávku. Vlastní tácky mají pouze k prodeji, na stole mají tácky průmyslových pivovarů. K zakoupení jsou také různé druhy pivního skla s logem. Exkurze pivovaru je možná, ale je třeba ji domluvit předem. Vřele doporučuji návštěvu tohoto pivovaru, který je v Pivní stopě jako nové pivní zastavení jako PZ807. Nové pivní zastavení můžete již dnes navštívit a získat korunky.

Připravujeme

  • PL052
    X. stopařský kemp
    Startuje: 07.06.2024 - 16:00