Pojďte s námi Pivní stopou...

...ať už šlo o jakoukoli dobu, člověk, potřeboval-li se zorientovat, orientačními body byly vždy hospůdky, hostince, krčmy a obdobná zařízení. Věhlas daných podniků, jejich hostinských a lahodného moku nám prostě utkví v hlavě vždy víc, než název ulice. Abychom se tedy ve světě nikdy neztratili, pojďme si rozšířit své obzory prostřednictvím sběratelské hry, jejímž úkolem a cílem je, seznamovat nás jak s hospůdkami a širokou škálou nejen českého piva, tak i se zajímavostmi, které by neměly uniknout naší pozornosti.

Turistika s pivním režimem...

52. stopařská hospoda

Ahoj kamarádi,

padesátá druhá stopařská hospoda se konala mimořádně předposlední čtvrtek v měsíci, abychom mohli jet o týden později na slet čarodějnic. A byla na Malé Straně v úplně novém pivovaru - oficiální otevření bylo 1. 4. 2023. Pivovar stojí ve stínu kostela sv. Mikuláše, a tak se jeho název přímo nabízel. U podlouhlého stolu bylo přesně tolik míst, kolik se nás sešlo - deset. A přišli jsme v úplně stejném složení jako do předcházející velikonoční hospody na Brusce, tedy Psycho, pepin, Maple, Jarka s Mydlim, Sova, Pudl, Nesty a my s ibiškem.

Nejdříve Psycho nastínil letní soutěž, která bude probíhat od 1. června do konce září. V zásadě budeme pít pivo podle abecedy. Systém bonusů je složitý, ale pokud v jeden den navštívím osm pivovarů od Ď, nejlépe všechny na nějakých stopách, mám vítězství v kapse.

Pak už byl čas na referát. Malá Strana byla pivovarům zaslíbená, alespoň ve středověku – to jich tu bylo nejméně 21. Z toho by šla stopařům hlava kolem, a tak si ibišek vybral čtyři nejzajímavější či v nejbližším okolí našeho stanoviště. Nakonec stejně stopaře nejvíce zaujala stupňovitost piva za protektorátu, kdy bylo EPM sníženo na 2,7 a po válce se jen velice pozvolna vracelo na původní hodnoty. My jsme pili ponejvíce Slavovar EPM 11, a mohli bychom pít i Weallian 16. Ale všichni chtěli vyhrát kvíz, tak se drželi zkrátka. Otázky byly ponejvíce z hospod na Malé Straně – hádalo se, kde Zdeňka Svěráka napadl námět na Vrchní prchni, kde je barový pult z věcí darovaných hosty i kde je skřivánek na mikrofonu. Nebyl ani potřeba rozstřel, s bodovými odstupy získala první místo Maple, druhé Sova, a třetí Jaruška.

Pak už jsme si v klidu mohli troufnout i na Stout Du-Grian 14. Příští hospoda bude v pravidelném termínu, poslední čtvrtek v měsíci 25. 5. a místo i téma vybere Maple.

Sepsala Zuzana